Coffee nap – kafe do postele

Beata

, Spánková hygiena, Strava

Na první pohled nesmysl. Ale na druhý… coffee nap má něco do sebe.

Pokud během dne potřebujete nakopnout, nejspíš vás napadne nejjednodušší řešení: šálek kávy.

Pokud ovšem chcete energii doplnit lépe a tělo přitom nevyčerpat (… a máte na to možnost), spánek je lepším řešením.

Nejlepší je ale kombinace nabíjejícího odpočinku a extra energie z kávy.

Chvilku potrvá, než kofein zabere a potlačí spánek. Nejprve se totiž musí dostat do tenkého střeva, pak dále do krevního oběhu, a až poté do mozku, kde začne  působit. A tato cesta kofeinu do mozku trvá zhruba 20 minut. Pokud těchto 20 minut strávíme v odpočinku, ideálně spánkem, probudíme se v extra nabité kondici.

Proč coffee nap funguje?

Během denní aktivity se tvoří adenosin, který se váže na nervové receptory a způsobuje pocit únavy. Tvar této molekuly je podobný kofeinu, který může nahradit místo adenosinu. Místo únavy tedy cítíme nabuzení. Spánek pomáhá uvolnit adenosin vázaný na receptory, vzniká tedy více prostoru pro vázání se kofeinu. Účinek kofeinu je tedy silnější.

Důležité je do sebe kafe kopnout rychle. Dejte si tedy malé espresso nebo ledovou kávu a nastavte si budík na 20 minut. Delší spánek již tak dobré účinky nemá, můžete se dostat do hlubšího spánku a probuzení z něho po 20 minutách vám svěžest nezaručí.

Zda to funguje pro každého?

Studie nejsou rozsáhlé, ale mají zajímavé výsledky: lepší koncentraci při monotonních úkolech a lepší kognitivní funkce (lépe vám to myslí).

Nicméně, pořád platí, účinek kávy je individuální a ovlivněn mnoha faktory. O tom jsme psali dříve v článku “Je káva zdravá?”

Napsat komentář