Jak neztratit chuť k pohybu

Beata

, Pohyb

Než se z cvičení stane zvyk, chvilku to trvá. Během budování návyku pravidelně se hýbat je klíčové pracovat na zdravém vztahu k pohybu.

Co vám může vzít chuť pravidelně cvičit?

Nerealistické cíle vůči sobě

Gaučing chcete během pár týdnů vyměnit za půlmaraton?

Špatně zvolený druh sportu

Začít běhat s velkou nadváhou není rozumné. Obecně, je dobré se podívat na první lekci jakéhokoliv cvičení ještě před tím, než si v hlavě představíte, co všechno vám to dá. Taky je fajn si popovídat s trenérem, lektorem kurzu, proč jste přišli, co je cílem a jak na tom vlastně jste. Možná zjistíte, že je sice taneční aerobik oblíbený v okruhu vašich kamarádek, ale vám nesedne. Taky nemusíte cvičit jógu, pokud vás nebaví a potřebujete něco akčnějšího. Existuje kompromis mezi tím, co chcete dělat a dosáhnout a tím, co vám udělá i dobře.

Příliš velká zátěž

Na začátku se do sportu zapálíte a pak rychle odpálíte. Chodíte na trénink čtyřikrát týdně a více. Protože vás to chytne a taky jste odhodlaní. Ale tělo to nedává.  Zapomeňte na slogany “no pain no gain”. Tlačením se přes svoje zdravé maximum získáte maximálně úraz a nechuť k sportu.

Hloupé obecné rady

Všichni ví, jak by se mělo sportovat. I sousedka a kolega v práci. Hloupé rady můžete dostávat z různých zdrojů. Vykašlete se na ně. Mýtů ve sportu je nespočet. Ohledně zátěže, kloubů, zad, možných úrazů si nechte poradit trenérem, fyzioterapeutem, doktorem. A taky ne jakýmkoliv. Třeba takovým, za kterým stojí léta praxe a klienti, kterým se chcete podobat.

Trenér (a kolektiv), který vám nesedne

Volného času až tak moc nemáte. Když už ho věnujete sportu, chcete být v okruhu lidí, co vám sednout. A je jedno, co máte rádi. Chcete tělocvičnu, kde všichni mlčí a soustředí se na sebe? Chcete srandu a pohodové lidi? Je to na vás. Jen si najděte místo a lidi, kde se cítíte komfortně. A trenéra, se kterým si rozumíte. Chápe, co chcete dosáhnout. Vede vás a usměrní, ale taky slyší, proč jste přišli na trénink vy.

Proč se těchto chyb vyvarovat?

Zbytečně zažíváte frustraci z neúspěchu, bičujete se do výkonu, který nemáte šanci zvládnout. KTlačíte se do něčeho, co vlastně neodpovídá vašim možnostem a nepřináší vám ani reální výsledky, ani radost z pohybu. V lepším případě si ublížíte pouze psychicky. Místo odpočinku se stane sport nucenou aktivitu, kterou se trestáte. Nemáte toho dost? Všude musíte podávat výkon a plnit úkoly. Berte sport jako odměnu, odpočinek a čas věnovaný sobě. Nepotřebujete další stres do života. Hlavně si sport užívejte.

Jak pěstovat příjemný vztah k sportu?

Vyberte sport, který vám sedí

Experimentujte. Zkuste různé aktivity, buďte otevření. Zjistěte, co vám sedne nejvíc. Kolektivní sporty nebo individuální trénink? Ticho nebo energická hudba? Zvedání železa nebo jóga? Proč byste toho nemohli zkusit více a objevovat další a další aktivity, které si dokážete užit? Neberte to příliš vážně, jen to zkuste.

Trénujte přiměřeně s ohledem na svoje možnosti

Přidávejte zátěž rozumně. Máte jen jedno tělo a budete ho potřebovat i zítra. Že trochu cítíte probuzené svaly, ničemu nevadí. Ale kloubové bolesti a přečerpání energie nejsou žádoucí.

Komunikujte s trenérem

O svém zdravotním stavu, cílech, možnostech, obavách. O všem, co vám může pomoct osvojit si vybraný sport. Od toho tam je. To je jeho práce, věnovat se vám, hlídat vás, opravit vás a pomoct vám.

Stanovte si reálné cíle

Nejprve drobné. Pak klidně větší.

Zaměřte se na výsledky

Rada nad zlato na závěr. Netrénujete proto, abyste se stali profesionálem. Nejste nad tréninku proto, abyste byli dokonali. Zaměřte se na to, co vám už jde. Nepřirovnávejte se k nikomu. Mějte radost z vlastního výsledku, nekažte si to tím, že si připomenete, že ještě pořád nezvedáte TGU 32, nebo že si nedokážete při protahování položit hlavu na kolena. Každým tréninkem, každou lekcí se zlepšujete. Tak se za to pochvalte.

Hledáte další motivaci ke sportu? Pravidelný sport přispívá k fyzické i psychické pohodě. Asi vás nepřekvapí, že se úspěšní lidé o sebe vědomě starají. Sportují, protože je sport obohacuje, vypne, dobije tělo energií. Na naší první TALKSHOW jsme si právě pozvali řečníky, aby se podělili o svoje zkušenosti, co jim pohyb a obecně péče o sebe dává, vrací i do pracovního a osobního života. Nejsou to sportovci ve smyslu profesionálního sportu. Mají svoje plány, bojují se svojí firmou, se svými projekty a snaží se žít tak, jako my všichni. Žít zdravější, šťastnější život. To je naší motivací: dodat do každodenního života více energie.

Napsat komentář