Jak si vytvořit zdravější jídelníček: metoda pokus-omyl

Beata

, Strava, Video

Tim Ferriss má ve své knize Čtyřhodinové tělo dobrou radu. Možná jedinou radu, kterou kdy budete potřebovat, abyste si vytvořili zdravé stravovací návyky, zhubli, zlepšili trávení, měli více energie, byli zdravější. A tato rada platí navzdory trendům do konce vašeho života a můžete ji aplikovat, ať už jste v jakékoliv životní situaci. Zní to jako svatý grál výživového poradenství. Jen dnes, pouze pro vás, rada, která vám může změnit vztah k výživě i celý váš život:

Zkuste cokoliv, co se vám zdá být rozumné, na vás aplikovatelné a pak vyhodnoťte, jak vám to sedí.

Jednoduché. Čisté. Srozumitelné.

Problém s výživou je, že jí rozumí každý. Od vaší babičky (promiň babi!) až po sousedku, kolegu a  více či méně kvalifikované poradce. Trendy přicházejí  a odcházejí. Nízkotučná strava, bez cukru, vegan, středomořská dieta, paleolitická dieta, různé varianty “bez” a “s”. Něco přidat, něco ubrat. O některých potravinách se dozvíte, že škodí, jiné dostanou předponu “super-“. Jednotlivé směry si protiřečí a nedokážou se dohodnout ani na zdánlivě jednoduchých pravidlech. Kolik tedy jíst, jak často, co? Maso škodí, nebo je základním kamenem stravy? Jsou luštěniny těžce stravitelné? Je mléko potřebné kvůli vápníku, nebo nám naopak škodí? Čím více se v tomto směru vzděláváte, tím naleznete více informací, které vás mnohdy matou. Ani nevíte, kterou radu si vybrat, čeho se držet. Nejhorší na tom je, že máte pocit, že máte jen jednu šanci, že vše ostatní je špatně, že si jen neumíte vybrat.

Vydat se směrem zdravé stravy není hra o život. Ano, zdravá strava vám může kvalitu života krásně zlepšit, ale ne ze dne na den. Stejně jako den “dobré” stravy vás neposune automaticky do nebe, ani jedno špatné rozhodnutí neznamená automaticky dvacet kilo navíc a neodvratnou cukrovku.

Nechte tedy stres stranou a vykašlete se na rady. Respektive, můžete některé sledovat, zkoušet, ale nevěřte jim slepě. Důvěřujte, ale prověřujte. Zkuste, co vám je sympatické  v mezích  selského rozumu a vyhodnoťte, jak se cítíte.

Zdravá strava není jen o dokonalém složení. Ona dokonale sedí k vašemu životnímu stylu a potřebám. Zdravá je i tím, že vás nestresuje, že se s ní cítíte pohodlně. Je udržitelná bez nějaké velké energie. Zkuste cokoliv v čem vidíte smysl, otestujte a vyhodnoťte  jenom a pouze na základě vlastního pocitu. Možná zjistíte, že vám maso nevyhovuje a žije se vám bez něho krásně. Možná ho potřebujete denně dvakrát, jinak se bez něho nenajíte.

Možná patříte k lidem, kteří rádi jedí menší porce po celý den. Možná vám vyhovuje IF (intermittent fasting, tedy přerušovaný půst). Ano, najdou se i takoví, co fungují na těstovinách a je jim dobře. A někomu více vyhovuje strava bez pečiva. Cílem ovšem není najít jednu dokonalou dietu s obecným uplatněním. Vy hledáte jenom zvyky, které vyhovují vám. Máte zdravou váhu, cítíte se energicky, dokážete se dobře soustředit? Paráda, tak jezte dál, jak jíte.

Berte si příklady od lidí, kteří řeší podobné životní situace jako vy. Měňte to, co vám vadí, co vám nedělá dobře. Nevynechávejte cukr jen proto, že se tvrdí, že je cukr špatný. Pozorujte se, jak na vás působí. Bude to pro vás úplně jiná motivace.

Co je to nejhorší, co se vám během tohoto experimentu může stát? Že občas narazíte na něco, co vám osobně nesedí. Tak se toho vzdáte. Nebojte se toho. Výživa není taková věda, pokud máte obecné cíle. Netrénujete na olympiádu, chcete se jen cítit dobře a mít o pár kilo méně /více. Řiďte se tedy vlastním pocitem a mějte odvahu zkoušet a vyhodnocovat.

A pokud tedy váháte na čí radu dát, hledejte lidi s otevřenou myslí. Vždy mě fascinuje, jak je někdo přesvědčený, že ví všechno a jeho metoda je dokonalá. Navíc vám dokáže vysvětlit, že je v případě neúspěchu chyba na vaší straně; buďto nemáte dostatečné odhodlání, nebo děláte něco blbě. Berte rady od lidí, kteří mají bohaté vlastní zkušenosti, dokážou přiznat, že se věda ohledně výživy pořád vyvíjí, a že taky nemusí vědět všechno. Držte se dál od demagogů. Těm je důležitější neztratit tvář, než přiznat, že se možná spletli a neznají na všechno odpověď. Taky buďte opatrní, když se někdo z trenéra/výživového poradce přehoupne do role celebrity. Taky je tlačí marketing a potřeba ten svůj produkt představovat jako nejlepší. Nenechte se tedy strhnout dokonale promyšlenou marketingovou strategií.  Dovolte si kritické myšlení  a otevřenost.

Je jedno, kdo co říká. Důležité je, abyste měli výsledky a cítili se dobře. Je tedy něco, co byste rádi zkusili? Zkuste to a nechte se překvapit. 

Napsat komentář