Jsou zdravější návyky náročnější?

Beata

, Práce se stresem, Strava

Životní styl je souhrn mnoha aspektů. Nelze říct, že jen proto, že cvičíte, žijete zdravě. Taky by bylo smělé říct, že jen proto, že občas jíte sladké, žijete automaticky nezdravě. Zdraví je komplexní pojem, a při jeho vyhodnocování se hledí na mnoho faktorů a aspektů vašeho života. Vstupují do procesu jako měřitelná data, třeba čísla jako váha, věk, procento tuku, krevní tlak, atd… A také nemůžeme nechat stranou pocity. Jak se cítíte, kolik máte energie, jak reagujete ve stresu, jak vám to myslí, jakou máte náladu, atd…

Klíčem ke zlepšení životního stylu je odbourávat ty špatné návyky a přidávat ty dobré. Je velmi odvážné si myslet, že dokážeme náš život řídit od rána do večera a dodržovat hromadu pravidel. Je to vyčerpávající, a energii vkládáme především do hlavních úkolů dne. Proto nás vedou naše návyky, které jedou v režimu autopilota. A to je dobrá zpráva.

Změna životního stylu mnohdy ztroskotá na tom, že si myslíme, že nás lepší životní styl bude stát mnoho energie, a to napořád. A ano, přiznejme si, do toho se nám nechce.

Dobrá zpráva je, že lze měnit návyky, které děláme vlastně bez vynaložení mimořádné energie. Děláme každý den pohodlné kroky, rozhodujeme se dle toho, co je pro nás nejrychlejší a nejefektivnější. Jdeme cestou nejmenšího odporu. A to je přirozené i rozumné. Nepřirozené je pořád se hlídat, neustále si připomínat pravidla a restrikce, které jsou proti vašim potřebám.

Klíčem ke změně tedy není vybičovat se natolik, že v sobě najdete tu sílu neustále dodržovat předpisy, ale opouštět špatné návyky a přidávat ty dobré. Přepsat režim autopilota na trochu lepší. Změnit svoji rutinu. Mít v seznamu rychlých a automatických řešení i lepší, zdravější.

Jako příklad si vezmeme oběd. 

Je jasné, že se stravujete dle možností, jaké máte. V okolí je několik kantýn, možná nějaké bistro, okénko s jídlem. Možná máte v blízkosti jen menší obchod s potravinami. Je možné, že široko daleko nemáte možnost si dát dobré jídlo, a musíte si jídlo doma připravovat, nebo si ho necháte denně dovážet.

Ano, v tomto kontextu je jíst zdravěji těžké. Je rychlé zajít si na oběd tam, kam běžně chodíte. Je rychlé si objednat z portálu, který znáte, pizzu nebo něco rychlého. A pokaždé, když se odhodláte, že byste si zařídili lepší oběd, narážíte na otravné hledání. Čas plyne, vás to nebaví. A zůstane ve vás pocit, že jste mohli mít objednanou pizzu na dva kliky, a místo toho jste strávili brouzdáním po netu patnáct minut, a nic moc teda. A každý den tomu hledání patnáct minut věnovat nehodláte. Tak se ve vás uloží pocit, že jíst zdravěji je těžké a časově náročné. A tak se vrátíte do zajetých kolejí, které vám šetří čas a zajistí rychlé řešení.

Není pravdou, že jíst zdravěji jde bez práce navíc. Ale je to jenom jednorázově vynaložená energie, a pak už můžete jet ve stejně zajetých, ale zdravějších kolejích. Stačí najít jedno lepší řešení, které vám vyhovuje, které bude stejně rychlé, a nahradit špatný zvyk dobrým. A myslet na to, že po vytvoření dobrého návyku bude výběr zdravého jídla stejně nenáročný , jako rozhodnutí pro tu horší variantu.

Je velmi pravděpodobné, že se tímto přístupem dopracujete k lepším návykům rychleji.

Důvodem,  proč odkládáme diety, cvičení, změny na pondělí nebo na začátek měsíce je, že máme v hlavě zafixovanou myšlenku, že se jedná o něco těžkého, co bude vyžadovat speciální přípravu. Postavte se raději ke změně jako drobnému kroku. Nemusíte každý den lézt na Everest. Stačí jen pár malých schodů.

Možná si pamatujete jedno ze základních pravidel fyziky:

Každé těleso se snaží dostat do nejnižší energetické hladiny a tam setrvávat. Aby se dostalo na vyšší základní energetickou hladinu, musí dostat energii navíc.

Nic si z toho nedělejte, když si to nepamatujete. I když mnoho lidí u této věty prožívá “AHA” moment, protože se tím vysvětluje (trochu jednoduše) naše lidská a přirozená lenost. Speciálně, když jste v pubertě a sedíte na hodině fyziky, a máte talent na hledání sofistikovaných výmluv.

Je to jinak pravda. Je pro  nás přirozené jednat pohodlně. Otázkou jen je, jak si ten mód pohodlí zařídíme.

Pro někoho je pohodlné ráno koupit bagetu z automatu.

A pro někoho je pohodlí ráno klepnout tři vajíčka na pánvičku.

Je to o přístupu. Pro někoho je nepohodlné myslet na to, že musíte u sebe mít drobné, že možná nebude nic moc na výběr, a že vám bageta hlad zažene jen na chvilku. Oproti tomu je mnohem příjemnější mít doma plato vajec a jistotu dobré snídaně, která vás zasytí na celé dopoledne.

Co je tedy pohodlnější a jednodušší? Jde jen o to, jak svoje návyky definujete.

Napsat komentář