Kdy je správný čas na šálek kávy?

Beata

Po probuzení, aby nakopl a otevřel zalepené oči?

Dopoledne, kdy se ten čas nějak vleče?

Po obědě, abychom neusnuli?

Odpoledne, pro zpestření schůzky?

Podvečer, kdy je na víno ještě brzo?

Správný kávomil odpoví: Kdykoliv!

A co na to naše tělo? Kdy se mu kafe hodí nejvíc? Kdy nakopne šetrně, kdy je zbytečné, a kdy naopak ruší nebo škodí?

Čtěte směle dál, cílem článku není vás přesvědčit, že je káva špatná. Chceme jen najít ten nejlepší čas na kafe!

Náš přirozený cirkadiánní rytmus reguluje mnoho procesů, třeba i to, jak svěže nebo unaveně se během dně cítíme. Řídí třeba vyplavování kortizolu, který se mnohdy nazývá hormonem stresu, protože je v těle přítomen v situacích “boje”.

Ráno mezi osmou a devátou je hladina kortizolu nejvyšší . Tělo tedy přirozeně spouští mechanizmus probuzení. Může se zdát, že káva tento proces zesílí a urychlí. Studie ovšem zjišťují, že konzumace kávy během kortizolového vrcholu efekt kofeinu značně snižuje a zároveň buduje lepší odolnost vůči němu v dlouhodobém horizontu. Jednoduše řečeno, budete potřebovat více kávy pro probuzení a stejně bude efekt kávy na svěžest mizivý. Tělo se ovšem s kofeinem musí stejně vypořádat, místo probuzení se ovšem projeví roztěkanost, nervozita, nesoustředěnost. To je přesně ten stav, kdy kafe působí opačně, než jsme chtěli.

Z toho plyne, že první šálek kávy  se doporučuje po deváté hodině.

Hladina kortizolu se během dne ještě párkrát zvýší, opět kolem poledne až jedné hodiny odpoledne, následně kolem páté až šesté odpoledne. Je dobré čas zvýšené hladiny kortizolu nekombinovat s pitím kávy, načasovat tedy svůj oblíbený šálek mimo tyto časy. Nejvýznamnějším faktorem regulace kortizolu je denní světlo, tyto časy s tím v kolik vstáváme až tolik nesouvisí.

Co když vstáváte ovšem mnohem dříve nebo později? Třeba hodiny před tím než  vychází slunce nebo po deváté.’

Studie ukazují, že se hladina kortizolu zvyšuje i v tomto případě, zhruba o padesát procent. Proto se doporučuje první šálek kávy posunout až  o hodinu po probuzení,  dát tak tělu možnost nastartovat vlastní proces probuzení.

Pít kafe s rozumem se vyplatí. Kofein, který do sebe dostanete, můžete efektivně využít  bez nepříjemných vedlejších účinků kávy. Na zítřek si tedy seřizujeme budíky na kafe!

Napsat komentář