Rychlost mozku

Beata

, Práce se stresem

Psychologové zkoumali, zda lze vyvolat šílenství u strojů určených k řešení úkolů, k myšlení. Obecně u počítačů.

Ano, lze. Stačí zadávat podněty rychleji, než je maximální kapacita stroje je vyřešit. Počítač se zblázní. Neplní úkoly, zasekne se. Úplně stejně kolabuje i lidský mozek. Stačí ho přetížit.

Co je normální rychlost a kapacita mozku? Jaké má krátkodobé a dlouhodobé limity?

Všímejte si, kolik informací, dat a emočních impulzů dostanete během chvilky. Třeba když se koukáte na zprávy,  nebo projíždíte sociální sítě.

Nehoda, tři mrtví , vůz dostal smyk a řidič to nezvládl. Hrůza.

O dvě vteřiny později: V zoo se narodil medvídek. Roztomilé.

Další zpráva: Stovky zraněných po zemětřesení. Neštěstí.

Ani o vteřinu později: Festival hudby, vaše oblíbené kapely. Nadšení!

A takhle se střídají hluboké emoce všeho druhu během pár sekund. Je tohle normální? Každou minutu zažíváte silně emotivní vliv nové zprávy. Přemýšlejte o tom před tím, než si jako odpočinek otevřete sociální sítě. Zda tolik informací a emocí mozek spíš nepřetíží.

Stejné to je i v práci. Vše je rychlé. Email, telefon, chat, různé platformy. Je běžné komunikovat o půlnoci. Psát email po desáté a očekávat odpověď do rána. Dovolat se okamžitě. Psát zprávu na sociálních sítích a chtít odpověď ihned. I ohledně záležitostí, které jsou aktuální za týdny. Patří to sice k době, to ano. Rychlost informační technologie přispívá k růstu, nepochybně. Ale je to vždy nutné?

Co můžete udělat proto, abyste zpomalili: 

Začněte u sebe, neurgujte, co nehoří. Netelefonujte někomu večer v devět, mějte úctu k soukromí. Řešte věci v rozumné době. Plánujte dopředu.

Meditujte. Zastavte se. Chvilku nedělejte nic. Pár minut. Jen si uvědomte, jak se tělo cítí.

Věnujte se i pomalým činnostem. Procházce, čtení.

Užívejte si vědomě manuální činnosti. Pokud vás baví vaření, vnímejte vůně, zvuky, texturu. Stejně odpočinkové jsou i ruční práce, kutilské práce, činnosti na zahradě.

Dělejte  jen jednu věc. Třeba pouze čtěte. Nejezte u toho, nemějte puštěnou i hudbu.

Jděte do hloubky v činnostech, které vás baví. Nechte se pohltit jedním tématem.

Snižte konzumaci rychlých informací. Rychlá krátká videa, mnoho impulzů na sociálních sítích vás zahltí, a mozek si neodpočine.

Občas si vypínejte zvuk na telefonu. Nemusíte na všechny notifikace reagovat ihned.

Uvědomte si, že máte na svůj čas a rychlost žití vliv. Zastavte se občas, a kontrolujte tachometr, zda nejedete příliš rychle.

Napsat komentář