Síla rutiny a rituálů

Beata

, Práce se stresem

Rituály a rutina pomáhají být  úspěšnější, zlepšovat soustředění a snižovat stres. I když není vždy jednoduché řídit, co se stane během dne, ráno po probuzení a večer před usínáním, je velká šance, že dokážeme ovlivnit a rozhodnout, co se stane.

Když den začne, máte jedinečnou šanci se rozhodnout, čemu věnujete pozornost jako první. Ještě nikdo neruší, nezvoní telefon. Čím dříve vstáváte, tím méně podnětů a vyrušování zažijete, a můžete se věnovat tomu, na čem vám záleží. Ať už je to práce nebo trénink, popřípadě meditace.

Ranní rutina není o tom, že si musíte stanovit nějaký seznam úkolů. Je to právě čas, kdy můžete využít tento čas k tomu, aby začal den tak, jak si představujete. Ať už je vaše představa jakákoliv.

Proč ranní/večerní rituály fungují? 

Nezabere vám energii rozhodovat se mezi různými úkoly, které na vás během dne padají. Můžete se zaměřit na ten jeden, vámi vybraný, s čistou hlavou. Nehoní se vám hlavou zda máte kontrolovat emaily, zvednout telefon, reagovat na prosbu, začít pracovat na tom, co se právě stalo. Udržovat pozornost, když vás svět neustále ruší, je občas opravdu těžké a spotřebuje mnoho energie, kterou byste mohli vkládat do práce.

Během dne nás reakce na různé události  vyčerpávají. Rozhodujeme se na každém kroku, zapojujeme mozek neustále, mnohdy v různých módech. Chvilku potřebujeme rychlé rozhodnutí, pak být kreativní. A přitom se nevytáčet, když vás někdo vyruší,  a vám se opravdu nehodí od svého tématu pořád přemísťovat pozornost někam jinam. Mnohdy nás nevyčerpává práce samotná, ale snaha soustředit se na práci a  nutnost čelit všem okolnostem, které pozornost neustále odvádí.

Je přirozené, že nám do večera dojde rozhodovací energie,  nemáme chuť se soustředit na to důležité. Není těžké pracovat. Je těžké si udržet pozornost, když je toho tolik, co vás od práce může vytrhnout. Není těžké si jít zacvičit, ale je těžké myslet na cvičení, když máte v hlavě tolik dalších úkolů. Neporadíme vám, jak mít méně úkolů. Ale je velmi cenné si uvědomit, že činnosti, na kterých vám záleží, je dobré si naplánovat do časových úseků, kdy vás nic dalšího nebude rušit. Protože se nebudete muset rozhodovat mezi tím, zda jít na trénink, nebo uklidit nepořádek. A těch úkolů, které se hromadí, je mnohdy tolik, že se nerozhodujeme, zda si vybereme jedno nebo druhé, ale mezi deseti položkami. Proto končíme doma na gauči, ono to samotné rozhodování bere tolik energie, že znechutí dělat cokoliv dalšího.

Právě ranní a večerní rutina může být užitečná v tom, že se v tomto čase  necháme vyrušovat relativně nejméně. Proto do těchto úseků má cenu plánovat něco, u čeho máte pocit, že během dne na to nějak nikdy nenajdete čas.

Rozhodování je opravdu mentálně náročná činnost. Ti nejúspěšnější sází na jistotu a mají svoji dobře zavedenou denní  rutinu. Ne proto, že jsou líní. Jednoduše se chtějí věnovat důležitějším věcem, neplýtvat energií a pozorností na činnosti, které nemají žádný přínos. Pozor, neznamená to ovšem, že by jim na těchto věcech nezáleželo.

Jak tedy pracovat s rutinou a rituály?

Stanovte si čas, kdy vás okolní svět vyrušuje co nejméně a tam si naplánujte úkoly, které vás posouvají, dávají pocit růstu, a je pro vás důležité se jim věnovat. Ať už je to práce, sport, čtení, atd. Tady neexistuje dobré nebo špatné využití času, záleží pouze na vašich prioritách.

Snažte se vytvořit si rutinu, opakující se model v činnostech, které vás zbytečně unavují. To neznamená, že tyto úkoly pro vás nejsou důležité, nebo že jsou povrchní  a neměli byste jim věnovat pozornost. Jde jen o to, že je řešíte opakovaně denně, týdně; vyberte pro ně tedy to nejlepší řešení a aplikujte je. Je důležité, co jíte a jak vypadáte. Ale trávit tím denně cenný čas je někdy ubíjející. A jsou dny, kdy byste dali cokoliv za to, abyste se nemuseli rozhodovat co na sebe a kam jít na oběd. Nemusíte se rutiny držet striktně. Ale rozhodně vám pomůže, když nemáte náladu na experimenty, a ani myšlenky na vymýšlení nového outfitu, nebo si odpovědět po sto padesáté na únavnou otázku, co budu večer vařit.

V jakých oblastech se rutina jednoduše a rychle zavádí? 

Strava

Mít dva, dejme tomu tři jednoduché dostupné recepty a zásoby na jídlo, které funguje u vás. Protože jsou suroviny  dostupné, máte je vždy doma a příprava zabere 10 minut i v den, kdy fakt nemáte náladu na kuchařské kouzlení. A to vůbec nemusí být jídlo, které byste odbyli. Navíc to může být něco, co máte opravdu rádi a udělá vám radost. Moje takové jídlo “nechci myslet” je slepičí vývar bez nudlí a se zeleninou v restauraci vedle mé práce. Potěší a zasytí vždy, vývar miluji, nutričně hodnotné, prostě dobrá volba. Další eso v rukávu je curry s rýží. Ingredience na některé druhy curry stačí smíchat a během pěti minut máte jídlo. Co jídlo… boží jídlo! Rutina vám může mnohdy opravdu zachránit den, kdy nestíháte, nemáte náladu na vaření, ale nechcete pizzu z okýnka.

Oblečení

Možná (pouze možná) platí více pro ženy, stát minuty nešťastně před šatníkem. Věta “nemám co na sebe ” v překladu znamená “nemám náladu na to, abych vymyslela, co na sebe, aby mi nebyla zima ale ani teplo, aby to bylo pohodlné, ale abych vypadala dobře na jednání, abych to nemusela žehlit, protože na to nemám čas, atd…”. Základní, dobře padnoucí kousky jsou základem šatníku. A je opravdu dobré si stanovit, které jsou ty kousky, které vás zachrání každý den. Možná se vám to zdá jako blbost, ale urychlí to ranní proces oblékání. Nemusíte se držet extrému. Třeba nosit denně stejné tričko (stejný druh, ne to stejné!) celý rok. Stačí mít pořádek ve skříni a mít kousky, které vám padnou, a nemůžete se s nimi trefit vedle. Byť Mark Zuckerberg i Gretchen Rubin, autorka knihy Projekt štěstí, sází na jistotu a stejný outfit každý den. Je to pohodlné, nestresujete se. Za pokus by to možná stálo.

Make-up, vlasy

Opět, rutina neznamená, že svůj vzhled odbýváte, protože jsou na světě důležitější věci. Dita von Teese rozhodně nevypadá zanedbaně, ale léta svůj signature look zachovává a radí všem, aby se toho, co jim sluší, drželi. Stejné linky, stejná rtěnka, stejná úprava vlasů. Žádné experimenty, když vám jde o výsledek bez stresu a přemýšlení. Mít stejného kadeřníka, stejný střih, není vůbec o tom, že vám na vzhledu nezáleží. Třeba Anna Wintour je šéfredaktorkou Vogue, a přesto, nebo možná právě proto sází na jistotu. Její střih je desítky let stejný a fotografové se baví tím, jak nosí ty stejné boty. Vědět, co vám sluší, dodává sebevědomí a šetří čas. Pokud si říkáte, máte dvě volby: buďto denně trávit hodiny stylováním, nebo se na to vykašlat, existuje i třetí cesta: vypadat každý den stejně dobře.

Úklid, účtenky, procesy, atd…

Chytří tomu říkají proces management. Vy tomu můžete říkat, dělám věci tak, aby mě neobtěžovaly. I drobné kroky se počítají. Mít přihrádku na účtenky a záruční listy, které potřebujete. Uklízet pravidelně a stejně. Je v podstatě jedno, co vás zatěžuje, otázka je, jak to vyřešit tak, abyste si do budoucna ušetřili práci a zároveň postupovali automaticky. Můžou to být opravdu drobnosti. Třeba mít přihrádku na klíče, sluneční brýle, místo pro všechno, co většinou hledáte. Mobil večer pokládat na stejné místo a zapojit automaticky na nabíječku. Tyto drobné úkoly můžete dělat bezbolestně. Je stejná práce položit účtenku jen tak na stůl a nechat ji pak někam zapadnout, než založit do přichystané přihrádky. A když ji budete potřebovat, nemusíte prohledávat celý byt. Až budete ráno odcházet, tak víte, kde máte klíče, mobil, brýle a deštník, ještě i mobil vám vydrží celý den, omezíte tak zbytečný stres.

A o to u rutiny a rituálů jde. Automatizovat, vybrat nejlepší řešení, používat je dokonale a zbytečně se nestresovat. 

Napsat komentář