Je káva zdravá?

Beata

, Strava

Otázka je jednoduchá, odpověď již složitější. Kafe je extrémně populární nápoj po celém světě.  A proto se samozřejmě obhajuje, jaký má káva blahodárný vliv na zdraví.

Jaké jsou pozitivní účinky pití kávy? 

Obsahuje mnoho antioxidantů, vlastně patří mezi potraviny obsahující nejvíce antioxidantů. Tím pádem hraje roli ve zpomalení procesu stárnutí. Taky zvyšuje cirkulaci, pomáhá tak prokrvení mozku, mimo jiné stimuluje i játra. Používá se i v kosmetice jako součást peelingových krémů nebo produktů na vlasy.

A teď se podíváme na temnou stránku kávy

Kofein může být návykový a při větších dávkách může tělo předávkovat. Dokáže vyčerpat nadledviny, tím způsobuje vyčerpání, únavový stav, tzv. adrenální únavu. Proto je možné, že osoby, které trpí únavou, mají hormonální problémy nebo problém se štítnou žlázou, pociťují při pití kávy více negativní dopad, pociťují ještě větší únavu, káva u nich “nefunguje”. Je k zamyšlení, zda bylo lidské tělo stvořeno tak, aby nemohlo fungovat bez stimulantů…

Rozhodnout tedy, zda je pití kávy zdravé, vám můžou pomoct tři následující otázky:

Kdo kafe pije?

Z výše uvedených důvodů je důležité si uvědomit svůj vlastní zdravotní stav a všimnout si, pokud na nás káva nemá dobrý vliv. Pití kávy by se mělo omezit v případě cukrovky, chronického onemocnění, hormonálních problémů nebo autoimunitních onemocnění. Na druhé straně, pokud je někdo zdravý, kafe v menším množství může jeho tělo a zdraví podpořit.

Kdy?

Účinek kofeinu na tělo trvá až dvanáct hodin, je tedy pochopitelné, že kafe v odpoledních hodinách ovlivňuje spánek. Nejen to, zda usnete, ale taky jeho kvalitu. Tím má vliv na psychický výkon, schopnost odolávat stresu, ale i na další aspekty života, třeba na optimální tělesnou hmotnost, pozitivní a energický přistup.

Kolik? 

Je těžké říct, jaké je optimální množství, jako vše, je i tato otázka individuální. Měli bychom konzumovat tolik kávy, abychom získali pozitivní efekt (probuzení, lepší nálada, prokrvení mozku a končetin), a zároveň se vyhnuli těm negativním účinkům. V případě, že konzumujete více kávy, než je pro vás dobré, se objeví nepříjemné příznaky, jako třeba úzkost a letargie, neschopnost se soustředit, problém s regulací teploty, nespavost, dlouhodobá únava, podrážděnost, atd.

Další nepříjemný aspekt kávy je vliv na hlad a chutě, a tím pádem i na váhu. 

Jelikož kafe ovlivňuje naše hormony a taky inzulín, může způsobovat chutě na sladké a podporovat vlčí hlad. Ano, na někoho působí kafe opačně, potlačuje pocit hladu. Obecně ale platí, že nahrazovat jídlo kávou, byť neobsahuje kalorie, se v celkovém součtu nevyplatí. Větší množství kofeinu může rozhodit hladinu cukru, tím pádem bude těžké se nepřejídat. A taky ovlivní spánek, přitom je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek klíčový k dosažení ideální váhy.

Nemůžeme taky zapomenout na sociální aspekt kávy. Není nic lepšího, než si zajít na kafe s někým. Ať už je to pracovní schůzka, setkání s kamarády nebo rande, kafe se nabízí jako první myšlenka. Taky je ovšem nejlepším nástrojem prokrastinace. Než dokončíme úkol, uvaříme si kafe. Pokud vás čeká náročný a dlouhý úkol, je lepší kávu nahradit čajem, který má nižší obsah kofeinu. Nebo aspoň množství kávy omezit a uvědomit si, že přes určité množství kofein práci a soustředění stěžuje.

Káva může velmi příznivě ovlivnit sportovní výkon. Menší dávka kofeinu nabudí, dodá energii a soustředění.

Kofein má na ženy taky větší účinek. Pokud ovlivňuje nestabilní hormonální systém, může mít žena nepříjemné příznaky. V období PMS se obecně pití kávy nedoporučuje (mimo jiné ani konzumace cukru a alkoholu). Zbytečně provokuje i tak rozhozenou náladu, chutě a psychický stav.

Jako většinou všechno, ani pravda o kávě není jenom černá nebo bílá. Je tedy dobré znát odstíny mezi a být si vědomí vlastního stavu. Pití kávy je zážitek, dobrá káva je požitek, o který se ochudit nechceme. Stačí si množství trochu upravit dle vlastních potřeb.

Napsat komentář